Jak nauczyć dziecko dobrych manierDobre maniery nie są czymś, z czym człowiek się rodzi. Niektóre dzieci wydają się z natury uprzejme, podczas gdy inne mogą potrzebować nieco więcej wskazówek. Nauczenie dziecka dobrych manier jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze, dobre maniery pokazują, że doceniasz innych ludzi i szanujesz ich na tyle, by traktować ich uprzejmie. Ułatwiają one życie zarówno dziecku, jak i wszystkim, z którymi ma ono do czynienia na co dzień. Ponadto dobre maniery mogą pomóc Twojemu dziecku uniknąć wyjścia na dziwaka, gdy dorośnie, ponieważ powstrzymują je od mówienia rzeczy, które wydają się dziwne lub niegrzeczne.

Ustal rutynę i trzymaj się jej

Kuszące może być pójście w ślady dziecka, które nigdy nie je warzyw lub nie sprząta swojego pokoju. Nie jest to jednak dobry pomysł. Ustalenie rutyny w kwestii manier to najlepszy sposób, aby dziecko miało jak najlepsze szanse na nauczenie się ich. Na przykład zawsze mów "proszę" i "dziękuję", a przed deserem poczekaj, aż dziecko skończy posiłek. Upewnij się, że za każdym razem postępujesz zgodnie z tą samą rutyną, aby dziecko mogło się spodziewać, co będzie się działo podczas każdego posiłku.

  • Większość ludzi podaje rękę, gdy poznaje kogoś nowego lub chce mu za coś podziękować.
  • Kiedy Twoje dziecko jest wystarczająco duże, by zacząć poznawać nowych ludzi, powinno zostać nauczone właściwego sposobu podawania ręki.
  • Podstawową zasadą jest włożenie drugiej ręki do kieszeni lub za plecy, patrzenie drugiej osobie w oczy i uśmiechanie się.

Gdy dziecko spotyka kogoś po raz pierwszy, powinno się przedstawić. Tobie może się to wydawać głupie, ale dla drugiej osoby jest to bardzo ważna sprawa. Upewnij się, że przedstawienie się jest jasne i zwięzłe, zawiera imię i nazwisko oraz krótki opis tego, co lubi robić w życiu. Ustal jasne oczekiwania dotyczące tego, jak dziecko powinno zachowywać się przy stole Może Ci się wydawać, że maniery przy stole nie są ważne, ale tak jest. Ustal zasady spożywania posiłków przy stole, których wszyscy, łącznie z Tobą, muszą przestrzegać. Na przykład nikt nie może kłaść łokci na stole, nikt nie może rozmawiać z jedzeniem w ustach i wszyscy muszą poczekać, aż wszyscy zostaną obsłużeni, zanim zabiorą się do jedzenia. Jeśli masz w rodzinie kogoś, kto ma szczególne podejście do tego typu spraw, poproś go o radę i pomoc. Z pewnością chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Przeprowadźcie "rozmowę po kolacji", gdy tylko wszyscy skończą jeść

Gdy tylko ostatnia osoba przy stole zje ostatni kęs, przeprowadźcie "rozmowę po kolacji". Jest to świetny moment, aby porozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia i czego można się spodziewać jutro. Jest to również doskonały moment, aby porozmawiać o szacunku, życzliwości i dobrych manierach. Na podstawie przykładów wydarzeń z całego dnia naucz dziecko, jak może lepiej traktować innych w przyszłości. Upewnienie się, że Twoje dziecko ma dobre maniery, nie jest trudne, ale wymaga pewnego celowego wysiłku z Twojej strony. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i trików, jak nauczyć dziecko dobrych manier: