Porady, jak zachęcać dzieci do zdrowego odżywiania sięWydawałoby się, że zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania jest proste. W końcu jest z tego wiele korzyści: lepsza koncentracja, większe skupienie i mniejsze ryzyko zachorowania na choroby takie jak cukrzyca dzięki spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw. Jednak wielu rodziców może napotkać trudności, gdy próbuje nakłonić swoje dziecko do zdrowego odżywiania się. Wybredne nawyki żywieniowe dziecka w domu mogą być często wynikiem tego, na co jest narażone poza domem. Popularność sieci fast foodów oznacza, że dzieci są karmione posiłkami o wysokiej zawartości tłuszczu, z ograniczoną wartością odżywczą i niewielką ilością owoców lub warzyw. Dzieci, które źle się odżywiają w szkole lub u przyjaciół, są bardziej skłonne do kontynuowania tego wzorca po powrocie do domu. W związku z tym rodzice muszą być kreatywni i pomysłowi, jeśli chodzi o zainteresowanie dziecka zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Badź przykładem

Pierwszym krokiem do zachęcania do zdrowego odżywiania jest dawanie dziecku dobrego przykładu. Jeżeli ty będziesz się źle odżywiać, twoje dziecko nauczy się tego na podstawie przykładu i pójdzie w Twoje ślady. Aby zachęcić je do zdrowych nawyków żywieniowych, samemu trzeba dawać dobry przykład, jedząc zdrowo. Nie chodzi jednak tylko o to, co się je, ale także o sposób przygotowania. Smażenie, grillowanie lub dodawanie dużej ilości tłuszczu do potraw dodaje kalorii i niewiele wartości odżywczych. Dlatego upewnij się, że przygotowujesz jedzenie w zdrowy sposób, z dużą ilością gotowania na parze i pieczenia. Jedzenie z dziećmi pomoże również dać dobry przykład i pozwoli im uczyć się na podstawie Twoich działań.

Podawaj różnorodne potrawy

Aby zainteresować dziecko zdrowym odżywianiem, ważne jest, aby podawać mu różnorodne potrawy. Zdrowa dieta dla dzieci powinna zawierać równowagę węglowodanów, białka i tłuszczów, a także szeroki zakres minerałów, witamin i błonnika. Można to osiągnąć podając różnorodne świeże owoce i warzywa, pełne ziarna i niskotłuszczowe produkty mleczne. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością węglowodanów, ponieważ mogą one powodować skoki poziomu cukru we krwi i utrudniać koncentrację. Zamiast tego podawaj zrównoważone ilości węglowodanów. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku zdrową i zbilansowaną dietę, która poprawi jego koncentrację i skupienie.

Ustal godziny posiłków

Chociaż wiele współczesnych rodzin zmaga się z porami posiłków, są one niezwykle ważne. Nie tylko są dobrą okazją do spędzenia wysokiej jakości czasu z dzieckiem, ale także stanowią idealną okazję do wprowadzenia nowych pokarmów. Jedną z głównych przyczyn wybrednego jedzenia jest to, że naturalnym instynktem dziecka jest jedzenie tylko wtedy, gdy jest głodne. Dlatego, jeśli dziecko je przekąski między posiłkami, może być mniej skłonne do jedzenia w czasie posiłków.

Nie naciskaj

Chociaż ważne jest, aby zachęcać dziecko do jedzenia więcej, ważne jest również, aby nie naciskać na jedzenie. Jeśli Twoje dziecko niechętnie zjada jedzenie, które jest przed nim postawione, najlepiej jest je zostawić i spróbować ponownie później. Jeśli zmuszasz dziecko do jedzenia, prawdopodobnie skojarzy ono jedzenie z negatywnymi uczuciami, przez co trudniej będzie je przekonać do zdrowej diety. Jeśli próbowałeś wielu różnych pokarmów, ale Twoje dziecko nadal nie chce jeść, rozważ wizytę u lekarza. Czasami za odmową jedzenia może stać przyczyna medyczna.