- Szczegóły
Metoda Montessori to nietradycyjny system edukacyjny, który pozwala dzieciom doświadczać nauki poprzez praktyczne poznawanie świata w najlepszy możliwy sposób. Metoda Montessori opiera się na włoskiej pedagog Marii Montessori i jej wizji edukacji. Metoda Montessori jest naukowo udowodnionym systemem edukacyjnym, który pomaga poprawić stan mózgu i umiejętności poznawcze dzieci. Jest powszechnie znana jako jeden z najskuteczniejszych sposobów zachęcania dzieci do samodzielnego uczenia się i odkrywania.
Zabawa w domu
We wczesnych latach życia dzieci spędzają dużo czasu w domu, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposób na włączenie zasad Montessori do codziennego życia. Jednym ze sposobów jest stworzenie środowiska, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo, gdy będzie miało ręce do pracy i eksperymentowało z własnymi dziełami.
Pozwólmy dziecku pomagać w obowiązkach domowych. Można też pomagać dziecku w realizacji projektów w klasie lub w szkole albo zachęcać je do samodzielnego ich wykonywania. Innym ważnym aspektem zabawy w domu jest znalezienie sposobów na kreatywne utrwalenie zdobytej wiedzy. Na przykład na zajęciach z przedmiotów ścisłych dziecko może ulepić przedmiot z gliny, który pozwoli mu utrwalić zdobyta wiedzę. To co dla jednego dziecka nie jest potrzebne, innemu może znacznie ułatwić zrozumienie danego tematu.
Formy rozwoju poznawczego
Jednym z najważniejszych aspektów edukacji Montessori jest sposób, w jaki przedstawiana jest wiedza. Zamiast uczyć faktów, nauczyciele w klasie Montessori wykorzystują praktyczne zajęcia, aby pomóc dzieciom w głębszym zrozumieniu tematu.
Dzieci tworzą modele, rysują obrazki, odgrywają scenki i piszą historyjki, które pomagają im połączyć informacje, których się uczą, z ich własnymi doświadczeniami. Narzędzia i materiały używane w klasach Montessori są tak zaprojektowane, by pomóc dzieciom uczyć się poprzez eksperymentowanie, budowanie i tworzenie.
Dzięki zajęciom praktycznym dzieci są w stanie zrozumieć pojęcia na wielu różnych poziomach. Pomaga to dzieciom połączyć informacje, których się uczą, z ich własnymi doświadczeniami, co skutkuje głębszym zrozumieniem materiału.
Rozwój zmysłów
Klasy Montessori są zaprojektowane tak, by zaspokajać potrzeby wszystkich dzieci z różnych środowisk i o różnym doświadczeniu. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć jest zapewnienie dzieciom środowiska sensorycznego, które wspiera ich unikalne potrzeby.
Aby zapewnić takie środowisko, w klasach Montessori często używa się narzędzi i materiałów sensorycznych. Narzędzia sensoryczne pomagają dzieciom połączyć naukę z ich własnymi doświadczeniami, podczas gdy materiały wspierają rozwój sensoryczny. Ważne jest, by korzystać z tych narzędzi i materiałów najlepiej jak się da, a nie używać ich w sposób "szablonowy" lub niedostosowany do potrzeb dziecka. Innym ważnym aspektem rozwoju sensorycznego jest zapewnienie dzieciom wspierającego środowiska.
Nauczyciele i rodzice w klasie Montessori powinni modelować dobre zachowanie i traktować się nawzajem z szacunkiem. Kiedy nauczyciele dają dzieciom pozytywne informacje zwrotne lub kiedy chwalicie swoje dziecko za to, że zrobiło coś dobrze, wzmacniacie jego pozytywne zachowanie. Kiedy modeluje się zachowanie pełne szacunku, tworzy się środowisko, które jest przyjazne i integrujące dla wszystkich dzieci.
Autor
Gabriela, szczęśliwa mama 2 dzieciaków - Olka oraz Lenki. Tematy okołoparentingowe są dla niej niezwykle istotne, z tej przyczyny stworzyła stronę, na której chce udzielać porady oraz dzielić się ciekawymi poradami z resztą rodziców. Jej innymi zainteresowaniami są wycieczki górskie, kuchnia włoska oraz wędkarstwo, którym zaraził ją mąż Marek. Prywatnie mieszka w okolicach Łodzi i pracuje w sektorze państwowym