- Szczegóły
Czytanie to skomplikowana umiejętność. Nauka wymaga czasu, a płynność czytania przychodzi dopiero z praktyką. Dzieci mogą nauczyć się czytać w różnych momentach swojego dzieciństwa, ale jest to łatwiejsze, gdy są młodsze. Im wcześniej zaczniesz uczyć swoje dziecko czytać, tym lepiej. Jako rodzic dziecka, które pewnego dnia wyrośnie na dorosłego, masz moc, aby pomóc im odnieść sukces w życiu, wprowadzając je do świata czytania we wczesnym okresie życia. Korzyści płynące z czytania dziecku na głos są liczne i trwałe. Od poprawy umiejętności komunikacyjnych do zmniejszenia poziomu stresu, oto kilka powodów, dla których każdy rodzic powinien czytać na głos swojemu dziecku od najmłodszych lat.
Pomaga dziecku rozwijać umiejętności komunikacyjne
Czytanie dziecku na głos pomoże mu rozwinąć ważne umiejętności komunikacyjne. Uczy dzieci, jak mówić przed tłumem. Pomaga im również nabrać pewności siebie podczas mówienia do innych. To pomoże im w przyszłym życiu, czy to w szkole, pracy, czy nawet z przyjaciółmi i partnerami życiowymi. Czytanie na głos zachęca również do aktywnego słuchania i zwracania uwagi na szczegóły. Będzie to bardzo ważne w rozwoju językowym Twojego dziecka. Im więcej uwagi poświęcą czytaniu, tym bardziej ich mózg będzie aktywowany i będzie się uczyć z materiału. Czytanie na głos zachęca również do rozumienia. Jest to zdolność do rozumienia tego, co jest mówione. Dziecko, które aktywnie słucha, z większym prawdopodobieństwem zachowa czytane informacje. Jest to bardzo ważne dla dzieci, aby zrozumieć, co jest powiedziane. Pomoże im to w rozwijaniu umiejętności czytania.
Pomoże to dziecku nauczyć się i zrozumieć język angielski
Czytanie dziecku na głos pomoże mu lepiej zrozumieć język. Pomoże im poznać różne słowa i ich znaczenia. Dzieje się tak dlatego, że czytając na głos, będziesz musiał używać poprawnej gramatyki i struktury zdań, co pomoże dziecku bardziej zrozumieć język. Czytając dziecku, zadawaj mu pytania dotyczące tego, co czyta. Pomoże to dziecku lepiej zrozumieć język i zachować więcej informacji. Na przykład, jeśli czytasz książkę o zwierzętach, jak ta, zadawaj dziecku pytania dotyczące tego, co właśnie przeczytało.
Pomoże to Twojemu dziecku w budowaniu słownictwa
Gdy dziecko czyta więcej, natknie się na słowa, których nie rozumie. Te słowa są znane jako "nowe" lub "nieznane" słowa. Kiedy tak się dzieje, to Twoja kolej, aby wkroczyć i pomóc dziecku zrozumieć te słowa. Czytanie dziecku na głos pomoże mu w budowaniu słownictwa. Kiedy natkniesz się na nieznane słowo, wyjaśnij w prosty sposób, co ono oznacza. Pomoże to dziecku zrozumieć słowo i nauczyć się go na przyszłość. Jeśli masz możliwość, możesz nawet spróbować znaleźć znaczenie tego słowa w słowniku. To dodatkowo pomoże dziecku zrozumieć słowo i sposób jego użycia.
Nauczy Twoje dziecko jak rozumieć to, co czyta
Kiedy czytasz dziecku na głos, a ono natrafia na słowa, których nie rozumie, będzie zadawać pytania. Czytanie na głos pomoże Twojemu dziecku lepiej zrozumieć historię, prosząc Cię o wyjaśnienie słów, których nie rozumie. Na przykład, jeśli czytasz historię o psie, a Twoje dziecko natknie się na słowo, którego nie zna, zapyta Cię, co ono oznacza. Powiesz mu, a ono zapisze tę informację w swoim mózgu. To pomoże im zrozumieć, co czytają. Będą mogli odnieść się do historii i lepiej wyobrazić sobie, co się w niej dzieje. Jest to ważne dla rozumienia tekstu. Kiedy Twoje dziecko czyta historię samodzielnie, będzie w stanie lepiej ją zrozumieć, ponieważ już od najmłodszych lat zadawano mu pytania dotyczące tego, co czyta. Będzie wiedziało, jak lepiej zrozumieć historię.
Czytanie na głos pomoże dziecku zbudować bogatą wyobraźnię i zrozumieć elementy opowieści, takie jak fabuła, sceneria i postacie
Kiedy czytasz na głos swojemu dziecku, razem tworzycie historię. Za każdym razem, gdy czytasz książkę na głos, tworzysz nową przygodę. Możesz nawet sprawić, że historia będzie bardziej ekscytująca, dodając własne zwroty akcji. Możesz zmienić bohaterów lub scenerię, aby uczynić historię bardziej interesującą. To pomoże Twojemu dziecku zbudować bogatą wyobraźnię. Będzie ono w stanie lepiej wyobrazić sobie to, co dzieje się w opowieści. Będą mogły zobaczyć to w swoich umysłach i lepiej zrozumieć elementy historii, takie jak fabuła, ustawienie i postacie. Będzie to cenne, gdy zaczną czytać historie samodzielnie, ponieważ lepiej zrozumieją te elementy.
Czytanie na głos pomoże dziecku w budowaniu umiejętności rozumienia
Jak już się dowiedzieliśmy, czytanie na głos pomoże Twojemu dziecku zbudować słownictwo i lepiej zrozumieć historię. Kiedy Twoje dziecko czyta historię samodzielnie, będzie w stanie zachować więcej informacji, ponieważ już od najmłodszych lat zadawano mu pytania dotyczące tego, co czyta. Będzie wiedziało, jak lepiej zrozumieć historię. Kiedy czytasz na głos, tworzycie historię razem. Tworzycie nową przygodę za każdym razem, gdy czytacie książkę na głos. Możesz nawet uczynić historię bardziej ekscytującą, dodając własne zwroty akcji. Możesz zmienić bohaterów lub scenerię, aby uczynić historię bardziej interesującą. Pomoże to dziecku lepiej zrozumieć historię i zachować więcej informacji. Pomoże mu to w budowaniu umiejętności rozumienia tekstu. Gdy Twoje dziecko dorośnie, będzie w stanie lepiej zrozumieć historie, które samo czyta. Będzie miało przewagę nad swoimi rówieśnikami, którym nie czytano na głos od najmłodszych lat.
Autor
Gabriela, szczęśliwa mama 2 dzieciaków - Olka oraz Lenki. Tematy okołoparentingowe są dla niej niezwykle istotne, z tej przyczyny stworzyła stronę, na której chce udzielać porady oraz dzielić się ciekawymi poradami z resztą rodziców. Jej innymi zainteresowaniami są wycieczki górskie, kuchnia włoska oraz wędkarstwo, którym zaraził ją mąż Marek. Prywatnie mieszka w okolicach Łodzi i pracuje w sektorze państwowym